RegisterDonateLogin

Controls your actions - partially - but it also obeys your commands.

Welcome Guest Active Topics | Members

Regional Winning Squads Options
jedispyder
Posted: Sunday, July 10, 2011 5:39:38 AM
Rank: Advanced Bloo Milk Member
Groups: Member

Joined: 3/27/2008
Posts: 871
Location: Cincinnati, OH
Regionals 2009 Winners & Squads

2009 was the first year for Regionals. WotC organized these as a preface to the GenCon Championship. WotC only organized a few events in the US so more were created by fans. These are indicated by an *.

Garland, TX May 24:
Winner: Wedge Smith (WedgeIkari)
Squad:
Yoda on Kybuck
General Obi-Wan Kenobi
Captain Panaka
Mas Amedda
R2 Astromech
Gran Raider

15 Players, 4 rounds, Final Four Playoffs




Atlanta, GA May 30:
Winner: James Wyszynski III (jameswys; jew3)
Squad:
Vader's Apprentice, Redeemed
Luke, Hoth Pilot Unleashed
Han Solo Smuggler
General Rieekan
R2-D2 with Extended Sensor
Obi Wan Kenobi, Force Spirit
Leia Organa, Senator
Ugnaught Demolitionist (x3)

20 Players, 4 rounds




Racine, WI* May 30:
Winner: Deri Morgan (fingersandteeth)
Squad:
Xizor
Imperial Governor Tarkin
Lobot
TBSV x2
Czerka
Ozzel
Mas
Ugo

26 Players, 5 rounds




Cincinnati, OH June 6:
Winner: James Naegele (FrakkinMando)
Squad:
Boba BH
Captain Rex
R2 Astromech
Lobot
Czerka
Mouse Droid x2

20 Players, 5 rounds




Santa Clara, CA June 6:
Winner: Curtis Tarzwell (Tarzan)
Squad:
Boba Fett BH
Bothan Noble x3
R2-D2, Juno
General Dodonna
Ugnaught Demolitionist x2
Mouse Droid x2

22 Players, 5 rounds




Northfield, NJ June 6:
Winner: Don Wilkinson (Gotti69)
Squad:
General Obi-Wan Kenobi
Captain Rex
Dash RS
R2-D2 Astromech Droid
Wicket
Mice x2
Uggs x2
Caamasi Noble

21 Players, 5 rounds




Colorado City, CO June 7:
Winner: Shawn Large (DarthLuna)
Squad:
Vader's Apprentice Redeemed
Luke Hoth Pilot Unleashed
Yoda of Dagobah
Rieekan
R2 (RS)
Uggie Demo x5

18 Players, 5 rounds, Final Four Playoffs




Owensboro, KY June 13:
Winner: Aaron Brueckman (Lobostele)
Squad:
General Obi-Wan Kenobi
Dash Rendar, RS
Lobot
Jedi Weapons Masters
R2 Astromech
Camaasi Noble

27 Players, 5 Rounds




Kalamazoo, MI June 13:
Winner: James Wyszynski III (Jew3)
Squad:
Vader's Apprentice Redeemed
Luke, Hoth Pilot Unleashed
Han Solo Smuggler
General Rieekan
R2-D2 with Extended Sensor
Obi Wan Kenobi, Force Spirit
Leia Organa, Senator
Ugnaught Demolitionist (x3)

20 Players, 5 rounds




Chicago, IL June 20:
Winner: Tim Ballard (TimmerB123)
Squad:
Han Smuggler
Luke's Snowspeeder
Lobot
Princess Leia
Juno Eclipse
Dodonna
Rieekan

37 Players, 6 rounds




Springfield, MO June 20:
Winner: Dean Miller (dnemiller)
Squad:
General Obi-Wan Kenobi
Dash Rendar, RS
Lobot
Jedi Weapons Master
R2-D2 Astromech Droid
Caamaasi Noble

26 Players, 5 rounds, Final Four Playoffs




Lincoln, NE June 27:
Winner: Matt Hanson (knightswhosayni)
Squad:
Obi-Wan Kenobi Unleashed
Han Rebel Hero
Luke Hoth Pilot Unleashed
Rieekan
Dodonna
R2-D2
Mouse Droids
Ugs

12 Players, 4 rounds




Bellevue, WA June 27:
Winner: Charles Arrasmith (Omnus)
Squad:
Obi-Wan Kenobi Unleashed
Han Rebel Hero
Luke Hoth Pilot Unleashed
Rieekan
Dodonna
R2-D2
Mouse Droids
Ugs

38 Players, 6 rounds




SWM Gamers Championship on Vassal, Planet Earth * June 27th:
Winner: Phillip Carlisle (Joruus)
Squad:
General Obi-Wan Kenobi
Jedi Weapons Master
Lobot
R2-D2 Astromech Droid
Dash Rendar RS
Camaasi Noble

15 Players, 4 Rounds Final Four Playoffs

* Non-Wizards sponsored event
jedispyder
Posted: Tuesday, July 12, 2011 9:19:25 AM
Rank: Advanced Bloo Milk Member
Groups: Member

Joined: 3/27/2008
Posts: 871
Location: Cincinnati, OH
Regionals 2010 Winners & Squads

In 2010, WotC declared they were ceasing production of SWM early in the year. That led to SWMGamers hosting Regionals and GenCon.

PA-MD in Lemoyne, PA (May 1st)
Player: Ian Gordon (Jester007)
Record: 6-1
Squad: --Totin' Wookie-- (on Muunilist Plaza)
27 Han Solo, Smuggler
27 Luke Skywalker, Rebel Commando
23 Chewbacca, Fearless Scout
17 Bothan Noble
32 Elite Rebel Commando x2
16 General Crix Madine
14 General Rieekan
14 Princess Leia of Cloud City
9 General Dodonna
8 Obi-Wan Kenobi, Jedi Spirit
3 Mouse Droid
9 Ugnaught Demolitionist x3




Springfield, MO (May 1st)
Player: Ben Johnson (buttcabbage)
Record: 6-0
Squad: --Rebel Commandos--
28 Dash, RS
27 Han Solo, Smuggler
27 Luke, Rebel Commando
17 Bothan Noble
16 General Crix Madine
48 Elite Rebel Commando x3
14 General Rieekan
9 General Dodonna
8 Juno Eclipse
6 Mouse Droid x2




Chicago, IL (May 1st)
Player: Deri Morgan (fingersandteeth)
Record: 6-1
Squad: --Solo Charge--
50 Han Solo, Galactic Hero
45 Mara Jade, Jedi
29 Ganner Rhysode
27 Lobot
23 Anakin Solo
12 Gha Nachkt
9 General Dodonna
2 Mouse Droid
3 Ugnaught Demolitionist




Cinicinnati, OH (May 8th)
Player: James Naegele (FrakkinMando)
Record: 5-1
Squad:
50 Han Solo, Galactic Hero
45 Mara Jade, Jedi
38 Kol Skywalker
29 Ganner Rhysode
15 Lobot, Computer Liaison Officer
9 General Dodonna
5 Caamasi Noble
6 Ugnaught Demolitionist x2
3 Mouse Droid




Lansing, MI (May 8th)
Player: Jason Kiernan (urbanjedi)
Record: 6-1
Squad: --Double Pawned Lancer--
57 General Greivous DAC
36 Darth Sidious
60 IG Lancer Droid x2
16 IG-86 Assassin Droid
12 Gha Nacht
3 Ugnaught Demolitionist
16 Mouse Droid x8




Colorado Springs, CO (May 9th)
Player: Eric W
Record:
Squad:
62 Boba Fett, Bounty Hunter
55 Grand Master Yoda
34 Quinlan Vos, Infiltrater
15 Lobot, CLO
11 ARF Trooper
9 R2-D2, Astromech Droid
8 Mas Amedda
6 Ugnaught Demolitionist x2




Owensboro, KY (May 15th)
Player: Gray Whitsett (AdmiralSlowbar)
Record: 7-0
Squad: (on Chancellor's Starship)
Luke's Snowspeeder
Han Smuggler
Princess Leia
Bothan Noble
ERC
Crix Madine
Lobot
Gen Dodonna
Gen Reeikan
Caamasi Noble
Ugnaught
8x mouse droids




Omaha, NE (May 22nd)
Player: Andrew Prystai
Record: 7-0
Squad: (on Throne Room)
Luke's Landspeeder
Lobot
Fernis Olin
Hand Scoundrel
Princess Leia
Bothan Noble
General Reikan
General Dodanna
Juno Eclipse
Mouse Droid




Racine, WI (May 22nd)
Player: Jon Brook (Jonnyb815)
Record: 7-1
Squad: --Skybuck-- (on Jedi Temple)
51 Yoda on Kybuck
47 General Skywalker
28 Dash Rendar, Renegade Smuggler
23 Captain Panaka
18 Jar Jar Binks
9 R2-D2, Astromech Droid
8 Mas Amedda
4 Gran Raider
9 Rodian Brute x3
3 Ugnaught Demolitionist




North Rickland, TX (May 22nd)
CANCELLED




Atlanta, GA (May 22nd)
Player: David Weeks (Weeks)
Record: 6-1
Squad: --PloBuck--
51 Yoda on Kybuck
40 Plo Koon, Jedi Master
33 Captain Rex
27 Lobot
23 Captain Panaka
9 R2-D2, Astromech Droid
8 Mas Amedda
3 Rodian Brute
6 Ugnaught Demolitionist x2




West Berlin, NJ (June 6th)
Player: Stephen C (LeftiesWillRule)
Record: 6-0
Squad: --Skybuck-- (on Rancor Pit)
Yoda on Kybuck
General Skywalker
Captain Rex
Captain Panaka
R2-D2, AD
Mas Amedda
R7 Astromech
Rodian Brute x6
Ugnaught Demolitionist




Kokomo, IN (June 12th)
Player: Tim Ballard (TimmerB123)
Record: 7-0
Squad: --Stealth-n-Blue-- (on Throne Room)
54 Cad Bane
32 Thrawn (Mitth'raw'nuruodo)
31 Arica
27 Lobot
12 Gha Nachkt
11 Admiral Ozzel
8 Mas Amedda
7 R7 Astromech Droid
6 Mouse Droid x3
6 Rodian Brute x2
6 Ugnaught Demolitionist x2




Bellevue, WA (June 12th)
Player: Joel LaPresta (joelker41)
Record: 6-1
Squad: --Skybuck Squad--
51 Yoda on Kybuck
47 General Skywalker
28 Dash Rendar, Renegade Smuggler
27 Lobot
23 Captain Panaka
9 R2-D2, Astromech Droid
8 Mas Amedda
4 Gran Raider
3 Ugnaught Demolitionist




Querdalane, ID (June 12th)
Player: Michael Jennings
Record: 7-0
Squad: --Mara Battle Master--
Kyle Katarn Jedi Battlemaster
Mara Jade Jedi
Leia Skywalker
General Wedge Antilles
Luke Skywalker Force Spirit
Dodonda
2x mouse droids
ugnaught demolitionist




Carmichael, CA (June 26th)
Player: James (jediinexile)
Record: ?
Squad: --YoSTAP--
51 Yoda on Kybuck
35 Anakin Skywalker on STAP
33 Captain Rex
24 Qui-Gon Jinn, Jedi Trainer
23 Captain Panaka
9 R2-D2, Astromech Droid
8 Mas Amedda
5 Caamasi Noble
3 Rodian Brute
9 Ugnaught Demolitionist x3




Toronto, ON
Player: Eric Frost (Ruhk)
Record: 5-0
Squad: --Ganner's Banner--
Kyle JBM
Mara Jade, Jedi
Ganner
Dash, RS
Jagged
Dodonna
R7
Caamasi
Uggy x3
Mouse
jedispyder
Posted: Tuesday, July 12, 2011 9:20:18 AM
Rank: Advanced Bloo Milk Member
Groups: Member

Joined: 3/27/2008
Posts: 871
Location: Cincinnati, OH
Regionals 2011 Winners & Squads

Saturday, April 30
Indiana (Kokomo) Regional Result Thread
Winner: Tim Ballard (TimmerB123)
Squad: "Gunray's Gladiators"
Map: Rhen Var Citadel
36 Darth Sidious
30 IG Lancer Droid
30 Nute Gunray
27 Lobot
20 General Whorm Loathsom
16 IG-86 Assassin Droid x2
12 Gha Nackt
07 R7 Astromech
02 Mouse Droid x3

Nute's typical reinforcements: Battle Droid Officer and 4 Battle Droids, or sub San Hill for the 4 Battle Droids if they have Dodanna, San or Ozzel.

Lobot's typical reinforcements: 6 mouse droids and an Muun Tactics Broker, or 2 treadwell droids and a mouse vs Nom Bombs

(200 points, 12 activations)



Saturday, April 30
Maryland Regional Result Thread
Winner: Daniel Stephens (Echo)
Squad: "Solo Charge"
Map: Commander's Office
50 Han Solo, Galactic Hero
45 Mara Jade, Jedi
29 Ganner Rhysode
27 Lobot
23 Anakin Solo
12 Gha Nachkt
09 General Dodonna
03 Ugnaught Demolitionist
02 Mouse Droid

(200 points, 9 activations)



Saturday, May 7
Illinois (Chicago) Regional Result Thread
Winner: Tim Ballard (TimmerB123)
Squad: --Stealth 'n Blue--
54 Cad Bane
32 Thrawn (Mitth'raw'nuruodo)
31 Arica
27 Lobot
12 Gha Nachkt
11 Admiral Ozzel
08 Mas Amedda
07 R7 Astromech Droid
03 Rodian Brute x2
03 Ugnaught Demolitionist x2
02 Mouse Droid x3

(200 points, 15 activations)



Georgia (Atlanta) Regional
Winner: Graham Bingham
Squad Name: Nute's Moot
Map Choice: Commander's Office

36 Darth Sidious
30 IG Lancer
27 Lobot
20 Whorm Loathsome
16 IG-86 Assassin Droid x2
12 Gha Nachkt
11 San Hill
07 Battle Droid Officer
07 R7 Astromech Droid
02 Mouse Droid x9

(200 points, 19 activations)



Saturday, May 28
Ontario Regional
Winner: Luke Cook
Squad: Lord Vader's Date
Score: 4-1
Map: Commander's Office

71 Lord Vader
32 Thrawn
31 Arica
27 Lobot
11 Admiral Ozzel
08 R7 Astromech
08 Mas Amedda
05 Salacious Crumb
04 Gran Raider
03 Rodian Brute

Reinforcements: Against Bastila he would take an Amanin Scout Brute and Gran, because he knew that they don't use the battle meditation on the first round so that's when he would have to make his move. Against a lot of acts he would take 4 brutes and 2 grans. Against Lancer (he didn't face) he would take Gamorean BG Brute and Gran so that when it comes in it can't kill salacious and he gets disrupted.

(200 points, 10 activations)



Saturday, May 28
Virginia Regional [BlooMilk thread]
Winner: Ian Gordan (Jester007)
Score: 5-0

33 Bastilla Shan JM
27 Lobot
27 Jedi Seer
27 Jedi Battlemasters x3
14 Old Republic Diplomat
08 R7 Astromech Droid
03 Mouse Droid x2
03 Ugnaught Demolitionist

Preferred Reinforcements:
11 Human Bodyguard
03 Mouse Droid x3

(199 points, 15 activations)



Saturday, June 4
California Regional
Winner: Mel (darthmaim)
Squad: Whorm's Vision
Score: 3-0

36 Darth Sidious
30 IG Lancer Droid
30 Nute Gunray
27 Lobot
20 Whorm Loathsome
16 IG-86 x2
12 Gha Nachkt
07 R7
02 Mouse x3

(200 points, 12 activations)



Saturday, June 4
Kentucky (Owensboro) Regional
Winner: Graham Bingham (greentime)

--Swap Squared--
55 Darth Vader, Scourge of the Jedi
32 Thrawn (Mitth'raw'nuruodo)
31 Arica
27 Lobot
16 Admiral Gilad Pellaeon
11 Grand Moff Tarkin
08 Mas Amedda
08 R7 Astromech Droid
05 Salacious Crumb
04 Gran Raider
03 Rodian Brute

Preferred Reinforcements:
(Lobot) 8 Gran Raider x2
(Lobot) 12 Rodian Brute x4

(200pts. 17 activations)



Saturday, June 4
Michigan Regional
Winner: Jason K (urbanjedi)
Score: 7-0

MOMs (Maxed Out Maidens)
41 Atris
32 mitthThrawn
22 Echani Handmaiden x3
21 General Veers
15 Jabba Crime Lord
08 Mas Amedda
08 R7
03 Rodian Brute x2
03 Ugnaught Demolitionist
(200 points, 12 activations)



Saturday, June 11
Missouri Regional
Winner: Ben Jonson (buttcabbge)
Map: Theed

--OR They--
42 The Revanchist
33 Bastil Shan, Jedi Master
28 Dash Rendar, Renegade Smuggler
27 Lobot
26 Atton Rand
23 Jarael
12 Gha Nachkt
03 Ugnaught Demolitionist
02 Mouse Droid x3

(200 points, 11 activations)



Saturday, June 11
North Carolina (Charlotte) Regional 2011
Winner: Greg Sutton
Map: Commander's Office

--Solo Charge--
50 Han Solo, Galactic Hero
45 Mara Jade-Jedi
29 Ganner Rhysode
27 Lobot
23 Anakin Solo
12 Gha Nackt
09 General Dodonna
03 Ugnaught Demolitionist
02 Mouse Droid

(200 points, 10 activations)



Saturday, June 18
Washington-Oregon Regional
Winner: Stephen Gingell (Yoto-Yoto)
Score: 4-0
Map: Ravaged Base
Squad: --Atris is a Republican--
41 Atris
22 Echani Handmaiden x4
21 Admiral Yularen
15 Jabba, Crime Lord
27 Lobot
08 R7 Astromech Droid

(9 activations, 200 points)

Preferred Reinforcements:
03 Mouse Droids x4
08 R7 Astromech Droid



Saturday, June 18
Wisconsin Regional
Winner: Tim Ballard (TimmerB123)
Map: Rhen Var Citadel

Squad: --Double Lancer Evolution--
36 Darth Sidious
60 IG Lancer Droid x2
27 Lobot
20 General Whorm Loathsom
16 IG-86 Assassin Droid
12 Gha Nachkt
10 San Hill
08 Battle Droid Officer
07 R7 Astromech Droid
03 Mouse Droid x2

(200 points, 12 activations)



Saturday, June 25
Tennessee Regional
Winner: Graham Bingham (Greentime)
Score: 5-0
Squad: --Iggy Needs A Posture Pal--
36 Darth Sidious
30 IG Lancer Droid
27 Lobot
20 General Whorm Loathsom
32 IG-86 Assassin Droid x2
12 Gha Nachkt
10 San Hill
09 Poggle the Lesser
08 Battle Droid Officer
02 Geonosian Drone x6
03 Mouse Droid x2

(200 points, 18 activations)

Preferred Reinforcements:
(Lobot) 08 Muun Tactics Broker
(Lobot) 02 Mouse Droid x6
jedispyder
Posted: Tuesday, July 12, 2011 9:21:13 AM
Rank: Advanced Bloo Milk Member
Groups: Member

Joined: 3/27/2008
Posts: 871
Location: Cincinnati, OH
[Hold for 2012]
jedispyder
Posted: Tuesday, July 12, 2011 9:21:52 AM
Rank: Advanced Bloo Milk Member
Groups: Member

Joined: 3/27/2008
Posts: 871
Location: Cincinnati, OH
[Hold for 2013]
TimmerB123
Posted: Wednesday, July 13, 2011 3:45:08 AM
Rank: Advanced Bloo Milk Member
Groups: Member

Joined: 7/9/2008
Posts: 3,045
Location: Chicago
The CA Regional 2011 thread was updated:

The Sith are again rising to announce that the CA regional was a good turnout and everyone had a blast! We had 9 people show up and a great time was had by all! Here are the top 4 final standings and the teams that they played;

1. Mel Campbell (3-0) Whorm-Gunray-Lobot-Lancer-IG-86 x2 ( credit to timmerB123 )

2. Jeff Stewart (2-1) Whorm-Sidious-Lobot-IG-86 x2-B3-Ultra-Poggle-Geo Drones x13

3. Kyle Trujillo (2-1) GOWK-Doombot-Amidala-Cap Argyus-Senate Commandos

4. Mark Cartnal (2-1) Thrawn-Veers-Jabba-Atris-Echani Handmaidens x3




Oh - and 2009 CO regional was Colorado Springs, not Colorado City
FlyingArrow
Posted: Thursday, January 9, 2014 6:31:18 PM
Rank: Advanced Bloo Milk Member
Groups: Member

Joined: 5/26/2009
Posts: 7,177
This is a very useful thread. Any chance for an update?
TheHutts
Posted: Thursday, January 9, 2014 6:37:20 PM
Rank: Advanced Bloo Milk Member
Groups: Member

Joined: 6/23/2010
Posts: 3,427
Location: The Hutt, New Zealand
FlyingArrow wrote:
This is a very useful thread. Any chance for an update?


2012 data is here: http://www.bloomilk.com/forums/default.aspx?g=posts&t=10891 - I never put it here, since space was already reserved.

FlyingArrow
Posted: Saturday, January 11, 2014 1:41:00 PM
Rank: Advanced Bloo Milk Member
Groups: Member

Joined: 5/26/2009
Posts: 7,177
Nice. Here's a thread about 2013 regionals and it has a bunch of results:

http://www.bloomilk.com/forums/default.aspx?g=posts&t=12454


And here's the thread that was 'live' during GenCon 2013 championships:
http://www.bloomilk.com/forums/default.aspx?g=posts&t=13084
General_Grievous
Posted: Sunday, July 26, 2015 1:32:56 PM
Rank: Advanced Bloo Milk Member
Groups: Member

Joined: 1/8/2010
Posts: 2,917
Anyone already compile a 2014 results thread yet?
TheHutts
Posted: Sunday, July 26, 2015 1:34:09 PM
Rank: Advanced Bloo Milk Member
Groups: Member

Joined: 6/23/2010
Posts: 3,427
Location: The Hutt, New Zealand
General_Grievous wrote:
Anyone already compile a 2014 results thread yet?


I've done one for the last 3 or 4 years, but haven't done one this year - I find I use my time on Rolling Mini of the Day.
Users browsing this topic
Guest


Forum Jump
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Main Forum RSS : RSS

Bloo Milk Theme Created by shinja
Powered by Yet Another Forum.net.
Copyright © 2003-2006 Yet Another Forum.net. All rights reserved.